این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

خبرگزاری مرکزتوسعه:

 

اقیانوس‌ها منبع بزرگ غذا و دارو هستند و همینطور بخش مهمی از زیست کره را تشکیل می‌دهد.

 

اقیانوس‌های جهان – دما، ترکییب شیمایی، جریان‌ها و زندگی آنها – سیستم‌هایی جهانی را به حرکت وامی‌دارد که موجب سکونت پذیر شدن زمین برای بشر می‌شود. آب باران، آب شرب، آب و هوا، اقلیم، و خطوط ساحلی‌ و بخش اعظم غذایمان و حتی اکسیژنی که تنفس می‌کنیم، نهایتا تولیدشده و تنظیم شده توسط دریا هستند. در طول تاریخ، اقیانوس‌ها و دریاها مجاری حیاتی برای تجارت و حمل و نقل بوده‌اند.

چشم‌انداز مدل‌های اقلیمی حاکی از افزایش میانگین دما در اکثر مناطق خشک و اقیانوسی، افزایش شدید گرما در بیشتر مناطق مسکونی، افزایش فراوانی بارش‌های سنگین در بسیاری مناطق و خشکسالی و کمبود بارش و آب در مناطقی دیگر است. به همین ترتیب خطرات ناشی از تغییر اقلیم و گرمایش جهانی سلامت، معیشت، امنیت غذایی، تآمین آب،  محیط زیست، امنیت انسان‌ها، و رشد اقتصادی را نشانه گرفته است.

 

 

آلودگی اقیانوس ها :

 80 درصد آلودگی اقیانوس ها مستقیما از طریق ساکنان خشکی به وجود آمده است.

 8میلیون تن زباله پلاستیکی سالانه در اقیانوس ها رها می شوند. این زباله ها ناشی از فعالیت انسان در زمینه ماهیگیری و صنعت گردشگری است

آلودگی های پلاستیکی رها شده در اقیانوس ها سالانه زندگی ۱ میلیون پرنده دریایی و ۱۰۰ هزار گونه دریایی را به دنبال دارد

ماهی ها از مواد پلاستیکی تغذیه می کنند و ما از ماهی تغذیه می کنیم.

 

تغییر از خودمان شروع می شود:

 

کارهای بسیاری هست که کمک می کند از میزان آلودگی اقیانوس ها ناشی از زباله های پلاستیکی بکاهیم. کارهایی که از عهده همه ما بر می آید. به خاطر داشته باشیم از پلاستیک کمتری استفاده کنیم و در صورت استفاده آن را تفکیک و وارد چرخه بازیافت کنیم

 

 

خبرگزاری مرکزتوسعه:

به مناسبت روزجهانی "مبارزه با دخانیات" که شعار امسال آن ("دخانیات و تأثیر آن بر بیماری‌های ریوی") 

مصرف دخانیات سالانه میلیون‌ها نفر از مردم جهان را به کام مرگ می‌کشد و مایه رنج بسیار و تحمیل هزینه‌های بی‌شمار اقتصادی و اجتماعی می‌شود. با توجه به اینکه هر نُه ثانیه، یک نفر به دلیل مصرف دخانیات می‌میرد، آثار مصرف دخانیات به یک همه‌گیری جهانی تشبیه شده است. دخانیات مهم‌ترین عامل قابل پیش‌گیری مرگ زودرس در بسیاری از کشورهاست، ولی در بیشتر موارد، حتی خطرهای بهداشتی آن کمتر تخمین زده می‌شود.

تحقیقات جدید نشان داده که حتی مصرف دخانیات خارج ازمحیط منزل نیز به دلیل باقی ماندن دود دخانیات بر روی پوست و لباس فرد مصرف کننده می تواند به اطرافیان وی به خصوص خردسالان آسیب وارد کرده و آنان را در معرض بیماری‌های ریوی قراردهد.

زیان های دخانیات:

- سیگار عامل اصلی و یا کمکی در پیدایش بیش از 50 نوع بیماری و 20 نوع سرطان در بدن می‌باشد.

- با مصرف دخانیات حدود ۴هزار ماده سمی وارد بدن شده و تمامی ارگان‌های بدن دچار بیماری می‌شوند.

- سالیانه 5 میلیون نفر به علت‌بیماریهای ناشی از سیگار جان می‌سپارند . (یعنی بیش از تلفات جنگ جهانی اول; چون در طول چهار سال 10 میلیون نفر در آن جنگ کشته شدند ولی تلفات سیگار در چهار سال به 20 میلیون نفر می‌رسد).

-  در سال 2020 میلادی، 10 میلیون نفر در سال به علت‌بیماریهای ناشی از سیگار فوت می‌شوند، با این تفاوت که 7 میلیون آن در کشورهای در حال پیشرفت و 3 میلیون آن در کشورهای پیشرفته‌اند.

- افراد غیرسیگاری به ویژه کودکان و همسران افراد سیگاری به اندازه خود افراد سیگاری در معرض مضرات دود سیگار هستند، و این افراد بی گناه به طور اجباری سلامتی خویش را از دست می‌دهند .

- در کشور ما نزدیک به 10 میلیون سیگاری، روزانه بیش از سه میلیارد تومان! خرج سیگار می‌کنند . (یعنی در هر سال بیش از یک هزار میلیارد تومان!) 

 

خبرگزاری مرکز توسعه:

ایران جزء پنج کشور اول در زمینه مصرف سرانه پلاستیک  است که یکی از دیرتجزیه پذیرترین مواد در طبیعت به شمار می‌رود  .حدود  500 سال طول می کشد پلاستیک ها تجزیه شوند.

پون پلاستیک نوعی ماده شیمیایی است که ویژگیهای بهداشتی غذا را نیز مانند مسائل زیست محیطی تحت تاثیر قرار می دهد و بر سلامت افرادی که از این ظروف استفاده می کنند در دراز مدت اثرات منفی به جا می گذارد. 

بایستی اقدامات لازم برای کاهش استفاده از ظروف پلاستیکی و استفاده از ظروف زیست تخریب پذیر یا همان ظروف گیاهی انجام شود.

خبرگزاری مرکزتوسعه:

تنوع فرهنگی میراث مشترک بشریت است. تنوع فرهنگی منبعی است برای نوسازی اندیشه ها و جوامع. از طریق مطالعه فرهنگ ها از همدیگر شناخت پیدا می کنیم و روش جدیدی را برای اندیشیدن می آموزیم. تنوع فرهنگی فرصتی است برای صلح و توسعه پایدار.


21می برابر با ۳۱ اردیبهشت روز جهانی تنوع فرهنگی و گفتگو و توسعه است. این روز فرصتی است تا ارزش‌ تنوع فرهنگی را بهتر دریابیم و مهارت‌های خود را در زمینه همزیستی ارتقا ببخشیم.

خبرگزاری مرکزتوسعه:

 

شعار سال 2019 روزجهانی پرندگان مهاجر" برای حفاظت از پرندگان ، چاره ای برای معضل آلودگی های پلاستیکی بیندیشیم " انتخاب شده است.

تولید سالانه پلاستیک در جهان بیش از ۳۰۰ میلیون تن است. پس پلاستیک یکی از پرمصرف‌ترین مواد در دنیاست. آنچه که اغلب از نظرها دور می‌ماند این است که در مقایسه با طول عمر ۲۰ تا ۵۰۰ ساله پلاستیک، گویی تنها برای یک لحظه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متأسفانه توانایی پرواز کمکی به پرندگان نمی‌کند تا بتوانند از خطرات مواد پلاستیکی بگریزند. جوجه‌هایی که دستگاه گوارش شأن از مواد پلاستیکی پر شده و تلف شده اند، تورهای پلاستیکی ای که به دور یک جانور پیچ خورده و باعث گرفتار شدن، قطع تنفس و مرگ حیوان شده نمونه‌هایی از آسیب‌های عینی مواد پلاستیکی برای پرندگان و سایر گونه‌های حیات وحش است.

پرندگان دریایی عادت دارند در حال پرواز، سطح آب را با چشمانشان به دنبال غذا جستجو کنند. از طرفی مواد پلاستیکی یک بار مصرف از قبیل کیسه‌های پلاستیکی، نی‌های پلاستیکی و بطری‌ها روی سطح آب شناور می‌شوند و گاه از جلبک پوشیده می‌شوند، به این ترتیب قطعات پلاستیکی از لحاظ شکل و بو ظاهری می‌یابند که این پرندگان آنها را با طعمه‌هایشان اشتباه می‌گیرند. حتی گاه والدین، جوجه‌های خود را با مواد پلاستیکی تغذیه می‌کنند. و این در حالی است که جوجه‌ها به خاطر داشتن اندام‌های ابتدایی‌تر نسبت به والدینشان آسیب پذیرتر هستند.

 

برای حل معضل آلودگی محیط به مواد پلاستیکی چه باید کرد؟

 میزان استفاده از مواد پلاستیکی را کم کنیم و از جایگزین‌های دوستدار محیط زیست بهره بگیریم. و به هنگام مصرف مواد پلاستیکی و همچنین دورریختن زباله‌هایشان به روش‌های کم ضرر توجه بیشتری داشته باشیم.

خبرگزاری مرکزتوسعه:

با توجه به تاکید حکمای طب ایرانی مبنی بر خوردن غذا تنها در هنگام وجود اشتهای صادق، به افرادی که احساس بی اشتهایی در وعده سحر دارند، توصیه می‌شود افطاری را به صورت سبک و در حد نان و پنیر و سبزی یا گردو در نظر گرفته و علاوه بر پرهیز از مصرف غذاهای سنگینی مانند حلیم، شله‌زرد، کله پاچه و آش که در توان هضم معده در فصول گرم سال نیست، وعده شام را نیز حذف کرده و یا در حد بسیار کم و سبک میل کنند.

آب ولرم، خرما و یا آب ولرم و یک قاشق عسل بهترین گزینه برای باز کردن روزه است. همچنین، توصیه می‌شود، در وعده افطار، آب و مایعات سرد به عنوان اولین انتخاب در وعده افطار استفاده نشود.

در هنگام گرسنگی و ایجاد اشتهای واقعی، حرارت معده بالا رفته و آماده هضم غذا می‌شود که با توجه به ساعات طولانی روز و گرسنگی طولانی مدت در ماه رمضان، معده در هنگام افطار در اوج حرارت خود قرار دارد و باید ماده‌ای را مصرف کرد که هم مقداری حرارت معده را کاهش داده و به تعادل برساند و هم با کاهش ناگهانی آن، سبب اختلال در هضم غذای بعدی و بروز نفخ نشود.

خبرگزاری مرکزتوسعه:

بهاءالدین محمد بن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی در ۸ اسفند ۹۲۵ خورشیدی در شهر بعلبک لبنان چشم به جهان گشود و در ۸ شهریور ۱۰۰۰ خورشیدی در اصفهان دار فانی را وداع گفت.

مهارت شیخ بهایی در ریاضی و معماری و مهندسی هنوز هم بر سر زبان هاست. معماری مسجد امام اصفهان و مهندسی حصار نجف (ارگ شیخ بهایی) در نجف آباد اصفهان را به وی نسبت می دهند. او شاخصی برای تعیین اوقات شبانه روز از روی سایه آفتاب نیز ساخت که به اصطلاح فنی، ساعت آفتاب یا صفحه آفتابی و یا ساعت ظلی خوانده می شود. این ساعت در غرب مسجد امام در اصفهان قرار دارد.

از دیگر فعالیت های وی می توان به تقسیم آب زاینده رود به محلات اصفهان و روستاهای مجاور رودخانه اشاره کرد که بسیار دقیق و با رعایت عدالت و دقت علمی صورت گرفت و  اصل طومار آن در اصفهان موجود است.

طرح ریزی كاریز نجف آباد اصفهان از دیگر کارهایی است که به شیخ بهایی نسبت می دهند. این قنات با عنوان  قنات زرین كمر شناخته می شود و یكی از بزرگترین كاریزهای ایران است.

تعیین سمت قبله مسجد امام و خاتمه دادن به اختلاف نظرها در این مورد نیز از خدمات شیخ بهایی بود. مفتیان (بلند مرتبه‌ترین روحانیون اهل سنت) راجع به تشخیص قبله حدود ۱.۵ قرن اختلاف داشتند. 

ساخت گلخن (آتشدان) حمام شیخ بهایی، طراحی منار جنبان اصفهان و باغ چهلستون نیز از دیگر کارهایی است که به وی نسبت داده می شود.

 
 

 

خبرگزاری مرکزتوسعه:

مژده ای دل که مسیحا نفسی می‌آید

 

که ز انفاس خوشش بوی کسی می‌آید

 

از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش

 

زده‌ام فالی و فریادرسی می‌آید

حافظ

نیمه شعبان مبارک 

روابط عمومی مرکزتوسعه 

خبرگزاری مرکزتوسعه:

سیل، آتشفشان، زلزله و… پدیده‌های طبیعی کرۀ زمین هستند. هرکدام از این پدیده‌ها به طور ذاتی بحران آفرین نیستند، بلکه این خود ما انسان‌ها هستیم که با عدم رعایت مسائل گوناگون، آنها را تبدیل به بحران‌هایی عظیم و مخاطره آفرین می‌کنیم.

 در هنگام و یا بعد از یک بارندگی شدید، مقدار دبی رودخانه به سرعت افزایش یافته و در نتیجه آب از بستر عادی خود سر ریز و دشت سیلابی و مناطق اطراف را دربر می‌گیرد و از آن به عنوان سیل یاد می‌شود که این، پدیده‌ای کاملاً طبیعی است و اثرات مثبت و قابل تأملی بر روی طراوت محیط و حاصل‌خیزی خاک دارد. حال چنانچه یک سیل موجب ویرانی می‌شود و تبدیل به بلای عظیم می‌شود، مقصر اصلی آن خود ما انسان‌ها و نحوه مدیریت فضای جغرافیایی‌مان است.

برای جلوگیری از سیل کارهایی که ما می‌توانستیم انجام دهیم ولی غفلت کردیم فرهنگ سازی جدی و توسعه فرهنگ محیط زیست محور و اهمیت دادن و احترام گذاشتن به حقوق بنیادی طبیعت، ساختن بندها، حوضچه‌ها و مراکز ذخیره‌سازی آب‌های سطحی متعدد و مقاوم در اطراف شهرها و روستاهایمان و ایجاد کانال‌های مناسب (از نظر کمی و کیفی) در داخل شهرها و روستاها به جهت هدایت آب‌های سطحی حاصل از بارش به مراکز ذخیره‌سازی آب‌های سطحی بوده است.

 مبارزه جدی با پدیده‌های کوه‌خواری، رودخواری، جنگل‌خواری و زمین‌خواری (مبارزه با بیابان زایی) و توجه جدی به کاشت گونه‌های گیاهی مناسب در محدوده شهرها، روستاها و مناطق پایکوهی (به علت اینکه وجود گیاه در خاک، موجب جذب آب در خاک می‌شود و از شدت جریان آب سطحی می‌کاهد) از دیگر مواردی است که باید در نظر داشته باشیم.

 

خبرگزاری مرکزتوسعه:

برخی آثار برجسته تاریخی لرستان از جمله پل‌های کشکان،افرینه، کلهر، و پلدختر و نیز پل تاریخی گَپ، بر اثر سیلاب‌های اخیر دچار آسیب جدی شده‌اند.

 بر اثر بارش شدید باران در روزهای گذشته به آثار تاریخی لرستان خسارات زیادی وارد شد.

رانش تپه ضلع غربی قلعه فلک الافلاک  باعث آسیب جدی به این قلعه تاریخی شده است . شایسته است اقدامات لازم جهت استحکام این اثر تاریخی انجام پذیرد.

 

اهداف مرکز

طبق اساسنامه مصوب اهداف مرکز عبارتند از : کمک به توسعه فرهنگی و اجتماعی با رویکرد مردم محور، ترویج و انسجام جمعی و گسترش اعتماد اجتماعی و وفاق ملی و تقویت زیر ساخت های توسعه اعم از انسانی، اجتماعی و زیست محیطی و گردشگری، کارآفرینی و امور جوانان و نیز ترویج مثبت اندیشی، هویت یابی و خود باوری با بهره گیری از پتانسیل های قوی و موثر مردمی و توسعه متوازن با تمسک به رهنمود های مقام معظم رهبری نظام

تماس با ما

  آدرس: تهران، خیابان آزادی، بعد از جیحون، پلاک 385، طبقه همکف
  info (@) markaztoseeh.ir
  98.21.66157830+
  98.21.66157822+
با توجه به اینکه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت فهام بوده و در قالب تفاهم نامه ای فرهنگی مدیریت و هدایت سایت توسط مرکز توسعه فرهنگی و اجتماعی استان تهران بعمل می آید .
طراحی سایت : اکسین

Please publish modules in offcanvas position.