این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 خبرگزاری مرکزتوسعه:

 

تفاوت رشد و توسعه" 

معمولاً این دو واژه رشد و توسعه با هم اشتباه می‌شوند. اگر تولیدات یک کشور از نظر عددی بالا رود، کشوری «رشد یافته» است ؛ ولی لزوما «توسعه یافته» نیست. برای اندازه گیری رشد اقتصادی یک کشور، از شاخص «درآمد سرانه» استفاده می‌شود و چنانچه عدد آن افزایش یافته باشد، گفته می‌شود آن کشور، رشدی معادل مثلاً شش درصد داشته است.

اما برای اندازه‌گیری توسعه، از شاخص‌های دیگری استفاده می‌شود. مثلاً اگر کشوری علاوه بر رشد، توانسته باشد نرخ مرگ و میر نوزادان را کاهش دهد، امید به زندگی را در جوانان کشورش افزایش دهد و از نرخ بیسوادی بزرگسالان خود بکاهد، گفته می‌شود کشوری توسعه یافته است.

 

البته توسعه یافتگی نیاز به زمان دارد. مثلاً در ژاپن از هر یک‌هزار تولد، حدودا چهار نوزاد می‌میرند؛ ولی در بعضی کشورهای افریقایی حدود ۱۱۴ نوزاد با مرگ مواجه می‌شوند.

 

امید به زندگی در ژاپن، حدود ۸۰ سال و در کشور افریقایی موزامبیک، حدود ۴۶ سال است. نرخ بیسوادی در بزرگسالان در ژاپن کم تر از ۵ درصد و در موزامبیک، ۶۷ درصد است. درآمد سرانه هر ژاپنی (تقسیم درآمد کل کشور به جمعیت ژاپن) ۳۱۴۹۰ دلار و در موزامبیک، ۹۰ دلار است. پس ژاپن، کشوری توسعه یافته و موزامبیک، کشوری توسعه نیافته (عقب افتاده) است.

خبرگزاری مرکزتوسعه:

عید قربان در زمره اعیاد بزرگ مسلمانان شمرده می‌شود و آن را به عید اضحی نامگذاری کرده اند، چرا که اضحی جمع ماده ضحی به معنی ارتفاع روز و امتداد نور آفتاب است و هنگامی که خورشید بالا می‌آید (قبل از ظهر)، آن موقع را ضحی گویند. به همین سبب حجاج به هنگام بالا آمدن آفتاب قربانی می‌کنند، بدین سبب روز دهم ذی‌الحجه را که قبل از ظهر آن، عمل قربانی انجام می‌شود «عید اضحی» می‌گویند.

خواهی که تو را کعبه کند استقبال

مایی و منی را به منا قربان کن

عید قربان مبارک باد

روابط عمومی مرکزتوسعه فرهنگی و اجتماعی

 

 

توسعه پایدار یک مفهوم پیچیده است که جنبه‌های مختلفی را در بر می‌گیرد. در پایداری، سه جنبه اقتصادی، زیست‌ محیطی و اجتماعی با هم به‌طور کامل در تعامل هستند و اغلب محققان در این سه جنبه اصلی (Triple Bottom Line) زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی پایداری را بررسی می‌کنند. در توسعه پایدار اهداف باید در سه جنبه به صورت ذیل در نظر گرفته شود:

توسعه پایدار باید رشد اجتماعی را که در آن نیازهای همه افراد برآورده ‌شده، فراهم آورد

 

حفاظت موثری از محیط زیست به عمل آورده و در مصرف منابع طبیعی با دقت عمل کند

 

این توسعه باید رشد پایدار اقتصادی و رونق اقتصادی را به همراه داشته باشد

 

روش حسابداری مبتنی بر سه رکن اقتصاد، محیط زیست و جامعه نیز روش قدیمی حسابداری را به گونه‌ای گسترش می‌دهد که کارآیی گزارش‌دهی مالی را علاوه‌بر زمینه‌های اقتصادی، در زمینه اجتماعی و زیست محیطی هم مورد بررسی قرار دهد.

 

بر اساس این اصول، لازم است سازمان‌ها در تمام فعالیت‌های خرد و کلان خود در کنار توجه به سود خود، جامعه و محیط‌زیست را نیز در نظر بگیرند تا تلاش سازمان‌ها برای سوددهی مشکلی برای نسل آینده ایجاد نکند.

 

اندازه‌گیری سود واقعی و پایدار

 

تصور کنید سازمانی برای جذب توریست در یک منطقه خاص با ایجاد ساختمان‌های لوکس در جنگل، برای سوددهی خود از قطع درختان جنگل استفاده و در سال اول، ۱۰۰‌هزار اصله درخت را قطع می‌کند. اگر در پایان سال گزارش مالی سازمان فقط مبتنی بر سوددهی اقتصادی باشد، نتیجه گرفته خواهد شد که مدل کسب و کار کنونی به خاطر سوددهی بالاو جذب گردشگران فراوان مورد تایید است و برای بیشتر شدن سود سازمان باید فعالیت در زمینه سودده یعنی ساختمان‌سازی گسترش یابد. سرمایه اندوخته سازمان اجازه می‌دهد در سال بعد، ساختمان‌سازی دو برابر شود تا سود سازمان را دو برابر کند.

 

در نتیجه در سال بعد حداقل ۲۰۰ هزار اصله درخت قطع خواهد شد و در سال‌های آتی چیزی از جنگل باقی نخواهد ماند، اما اگر این سازمان در صورت‌های مالی پایان سال خود خسارت زیست‌محیطی پروژه‌هایش را نیز در صورت‌های مالی بیاورد، قطع این تعداد درخت و زیانی که به محیط زیست وارد شده است سود او را بسیار کمتر نشان می‌دهد. همچنین فرض کنید در ساخت یک سد، ۱۰ روستا با بافت قدیمی و فرهنگ بومی نابود می‌شود و افراد ساکن در آن روستاها مجبور به مهاجرت به شهر می‌شوند. در شهر این افراد کم‌کم با فرهنگ شهر خود را سازگار می‌کنند و فرهنگ بومی آنها به تدریج کمرنگ می‌شود.

 

هزینه‌ای که این موضوع به جامعه وارد می‌کند، بسیار بالا است و اگر از طریق روش‌های ارزش‌گذاری اجتماعی، ارزش واقعی این فرهنگ محاسبه و سازمان سازنده سد ملزم شود تا در گزارش سالانه خود این هزینه را نیز وارد کند، سودی که از ساخت سد حاصل شده است بسیار کاهش خواهد یافت و در سال‌های آتی برای همان سازمان و سازمان‌های دیگر تجربه خواهد شد تا با آسیب زدن به جامعه سود اقتصادی خود را بالا نبرند. هرچند ارکان سه‌گانه زمین، مردم و رونق که نشانه محیط زیست، جامعه و اقتصاد هستند هنوز به‌طور کامل تبیین نشده و به‌صورت اجرایی برای سازمان‌ها تعریف نشده‌اند، اما در برخی کشورها و برخی سازمان‌های بزرگ، دانش در زمینه توسعه پایدار افزایش یافته و الزام به رعایت کامل اصول سه گانه ایجاد شده است.

خبرگزاری مرکزتوسعه:

 

شیخ شهاب‌الدین سهروردی، فیلسوف نامدار ایرانی ملقب به شیخ اشراق، شیخ مقتول و شیخ شهید در سال ۵۴۹ هجری قمری/۱۱۵۴ متولد دهکده سهرورد زنجان .

 

سهروردی اندیشمندی خلاق با دیدگاهی جهان‌شمول و عارفانه بود که شیوه‌های استدلالی فلسفه را در حوزه‌ی عرفان به کار گرفت و برای دستیابی به دانش واقعی از همه سنت‌های فکری بشر، که تا آن زمان شناخته شده بود، بهره برد؛ حاصل تلاش‌های فکری وی در عمر کوتاه ولی پربارش، عرضه و تبیین نوعی از علم بود که خود آن را علم حضوری نام نهاد.

 

کوشش سهروردی در این تامل و تحقیق آشتی دادن فلسفه و عرفان بوده و نمره اش ساخت و پرداخت نظامی از تفکر است که در تاریخ فلسفه‌ی ایرانی اسلامی به حکمت اشراق شهرت یافته است، بدین جهت وی به عنوان یک نظریه‌پرداز و بنیانگذار مکتبی جدید در فلسفه اسلامی، در بسیاری از اندیشه‌ها و تفکرات فلسفی و معنوی تأثیرات وافری گذاشت.

 

سهروردی حکمت ذوقی و حکمت استدلالی و بحثی را جمع کرده و از این طریق خدمت بزرگی را به فلسفه کرده است. فلسفه سهروردی بر حقیقت نور و ظلمت تکیه دارد و اشراق به معنای روشن ساختن و نورانی کردن است.

خبرگزاری مرکزتوسعه:

احیای جنگل ها و درختان چه مزایایی دارد؟

- بهبود کیفیت آب

- تامین الوار، فیبر و سوخت پایدار

- اشتغال زایی روستایی

- افزایش تنوع زیستی

- بهبود کیفیت هوا

- کمک به مقابله با تغییر اقلیم

- تامین محصولت درختی و جنگلی

 

 

 

  خبرگزاری مرکزتوسعه:

"نقش اکوتوریسم در توسعه پایا"

توسعه پایدار یا توسعه پایا، توسعه ای است که نیاز های فعلی بشر را بدون آسیب رساندن به توانمندی آیندگان برای رفع نیازهایشان برطرف نماید.

 

 

می توان گفت توسعه پایا، ارتباط بین محیط و مسائل اجتماعی و اقتصادی می باشد و آینده ای مناسب را برای جوامع بشری با حفظ منابع برای زندگی شان فراهم می کند. توسعه پایدار تلاش می کند پنج نیاز اساسی را برآورده سازد:

 1- تامین نیاز های اولیه انسان

2- عدالت اجتماعی

 3- توسعه در کنار حفاظت

4- یکپارچگی اکولوژیکی

 5- تنوع فرهنگی

 

اکوتوریسم یکی از مواردی است که می تواند به توسعه پایدار کمک کند. با رونق گرفتن این صنعت و کمک به اقتصاد جوامع محلی و روستاییان، نرخ بیکاری کاهش یافته و با ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت روستایی و بومیان به شهرهای بزرگ، منجر به توسعه پایدار می شود. اقتصاد سبز را می توان راه حلی برای توسعه پایدار دانست. چرا که راه حل های آن مطابق با اصول توسعه پایا است.

 

 

 

خبرگزاری مرکزتوسعه:

 

اقیانوس‌ها منبع بزرگ غذا و دارو هستند و همینطور بخش مهمی از زیست کره را تشکیل می‌دهد.

 

اقیانوس‌های جهان – دما، ترکییب شیمایی، جریان‌ها و زندگی آنها – سیستم‌هایی جهانی را به حرکت وامی‌دارد که موجب سکونت پذیر شدن زمین برای بشر می‌شود. آب باران، آب شرب، آب و هوا، اقلیم، و خطوط ساحلی‌ و بخش اعظم غذایمان و حتی اکسیژنی که تنفس می‌کنیم، نهایتا تولیدشده و تنظیم شده توسط دریا هستند. در طول تاریخ، اقیانوس‌ها و دریاها مجاری حیاتی برای تجارت و حمل و نقل بوده‌اند.

چشم‌انداز مدل‌های اقلیمی حاکی از افزایش میانگین دما در اکثر مناطق خشک و اقیانوسی، افزایش شدید گرما در بیشتر مناطق مسکونی، افزایش فراوانی بارش‌های سنگین در بسیاری مناطق و خشکسالی و کمبود بارش و آب در مناطقی دیگر است. به همین ترتیب خطرات ناشی از تغییر اقلیم و گرمایش جهانی سلامت، معیشت، امنیت غذایی، تآمین آب،  محیط زیست، امنیت انسان‌ها، و رشد اقتصادی را نشانه گرفته است.

 

 

آلودگی اقیانوس ها :

 80 درصد آلودگی اقیانوس ها مستقیما از طریق ساکنان خشکی به وجود آمده است.

 8میلیون تن زباله پلاستیکی سالانه در اقیانوس ها رها می شوند. این زباله ها ناشی از فعالیت انسان در زمینه ماهیگیری و صنعت گردشگری است

آلودگی های پلاستیکی رها شده در اقیانوس ها سالانه زندگی ۱ میلیون پرنده دریایی و ۱۰۰ هزار گونه دریایی را به دنبال دارد

ماهی ها از مواد پلاستیکی تغذیه می کنند و ما از ماهی تغذیه می کنیم.

 

تغییر از خودمان شروع می شود:

 

کارهای بسیاری هست که کمک می کند از میزان آلودگی اقیانوس ها ناشی از زباله های پلاستیکی بکاهیم. کارهایی که از عهده همه ما بر می آید. به خاطر داشته باشیم از پلاستیک کمتری استفاده کنیم و در صورت استفاده آن را تفکیک و وارد چرخه بازیافت کنیم

 

 

خبرگزاری مرکزتوسعه:

به مناسبت روزجهانی "مبارزه با دخانیات" که شعار امسال آن ("دخانیات و تأثیر آن بر بیماری‌های ریوی") 

مصرف دخانیات سالانه میلیون‌ها نفر از مردم جهان را به کام مرگ می‌کشد و مایه رنج بسیار و تحمیل هزینه‌های بی‌شمار اقتصادی و اجتماعی می‌شود. با توجه به اینکه هر نُه ثانیه، یک نفر به دلیل مصرف دخانیات می‌میرد، آثار مصرف دخانیات به یک همه‌گیری جهانی تشبیه شده است. دخانیات مهم‌ترین عامل قابل پیش‌گیری مرگ زودرس در بسیاری از کشورهاست، ولی در بیشتر موارد، حتی خطرهای بهداشتی آن کمتر تخمین زده می‌شود.

تحقیقات جدید نشان داده که حتی مصرف دخانیات خارج ازمحیط منزل نیز به دلیل باقی ماندن دود دخانیات بر روی پوست و لباس فرد مصرف کننده می تواند به اطرافیان وی به خصوص خردسالان آسیب وارد کرده و آنان را در معرض بیماری‌های ریوی قراردهد.

زیان های دخانیات:

- سیگار عامل اصلی و یا کمکی در پیدایش بیش از 50 نوع بیماری و 20 نوع سرطان در بدن می‌باشد.

- با مصرف دخانیات حدود ۴هزار ماده سمی وارد بدن شده و تمامی ارگان‌های بدن دچار بیماری می‌شوند.

- سالیانه 5 میلیون نفر به علت‌بیماریهای ناشی از سیگار جان می‌سپارند . (یعنی بیش از تلفات جنگ جهانی اول; چون در طول چهار سال 10 میلیون نفر در آن جنگ کشته شدند ولی تلفات سیگار در چهار سال به 20 میلیون نفر می‌رسد).

-  در سال 2020 میلادی، 10 میلیون نفر در سال به علت‌بیماریهای ناشی از سیگار فوت می‌شوند، با این تفاوت که 7 میلیون آن در کشورهای در حال پیشرفت و 3 میلیون آن در کشورهای پیشرفته‌اند.

- افراد غیرسیگاری به ویژه کودکان و همسران افراد سیگاری به اندازه خود افراد سیگاری در معرض مضرات دود سیگار هستند، و این افراد بی گناه به طور اجباری سلامتی خویش را از دست می‌دهند .

- در کشور ما نزدیک به 10 میلیون سیگاری، روزانه بیش از سه میلیارد تومان! خرج سیگار می‌کنند . (یعنی در هر سال بیش از یک هزار میلیارد تومان!) 

 

خبرگزاری مرکز توسعه:

ایران جزء پنج کشور اول در زمینه مصرف سرانه پلاستیک  است که یکی از دیرتجزیه پذیرترین مواد در طبیعت به شمار می‌رود  .حدود  500 سال طول می کشد پلاستیک ها تجزیه شوند.

پون پلاستیک نوعی ماده شیمیایی است که ویژگیهای بهداشتی غذا را نیز مانند مسائل زیست محیطی تحت تاثیر قرار می دهد و بر سلامت افرادی که از این ظروف استفاده می کنند در دراز مدت اثرات منفی به جا می گذارد. 

بایستی اقدامات لازم برای کاهش استفاده از ظروف پلاستیکی و استفاده از ظروف زیست تخریب پذیر یا همان ظروف گیاهی انجام شود.

خبرگزاری مرکزتوسعه:

تنوع فرهنگی میراث مشترک بشریت است. تنوع فرهنگی منبعی است برای نوسازی اندیشه ها و جوامع. از طریق مطالعه فرهنگ ها از همدیگر شناخت پیدا می کنیم و روش جدیدی را برای اندیشیدن می آموزیم. تنوع فرهنگی فرصتی است برای صلح و توسعه پایدار.


21می برابر با ۳۱ اردیبهشت روز جهانی تنوع فرهنگی و گفتگو و توسعه است. این روز فرصتی است تا ارزش‌ تنوع فرهنگی را بهتر دریابیم و مهارت‌های خود را در زمینه همزیستی ارتقا ببخشیم.

اهداف مرکز

طبق اساسنامه مصوب اهداف مرکز عبارتند از : کمک به توسعه فرهنگی و اجتماعی با رویکرد مردم محور، ترویج و انسجام جمعی و گسترش اعتماد اجتماعی و وفاق ملی و تقویت زیر ساخت های توسعه اعم از انسانی، اجتماعی و زیست محیطی و گردشگری، کارآفرینی و امور جوانان و نیز ترویج مثبت اندیشی، هویت یابی و خود باوری با بهره گیری از پتانسیل های قوی و موثر مردمی و توسعه متوازن با تمسک به رهنمود های مقام معظم رهبری نظام

تماس با ما

  آدرس: تهران، خیابان آزادی، بعد از جیحون، پلاک 385، طبقه همکف
  info (@) markaztoseeh.ir
  98.21.66157830+
  98.21.66157822+
با توجه به اینکه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت فهام بوده و در قالب تفاهم نامه ای فرهنگی مدیریت و هدایت سایت توسط مرکز توسعه فرهنگی و اجتماعی استان تهران بعمل می آید .
طراحی سایت : اکسین

Please publish modules in offcanvas position.