این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

رتبه ایران در نقشه گردشگری جهان در ۲۸ سال اخیر

در ۳۰ سال اخیرکدام یک از مقاصد گردشگری بیشترین رشد را در جذب گردشگر خارجی داشته‌اند و کدام کشورها وارد مدار پررونق گردشگری شدند و کدام یک از این بازار خارج شدند؟ به گزارش خبرگزاری مرکز توسعه ،  بخش سفر نشریه تلگراف تلاش کرده با استفاده از بانک اطلاعاتی سازمان جهانی گردشگری به این پرسش پاسخ دهد.

در سال ۲۰۱۷ در مجموع ۱.۳۲ میلیارد سفر خارجی توسط گرشگران در سراسر جهان انجام شد که در مقایسه با آمار ۱.۲۴ میلیارد سفر در سال گذشته آن افزایش داشت و همچنین سه برابر بیشتر از ۴۳۹.۵ میلیون سفری است که در سال ۱۹۹۰ میلادی به ثبت رسید.

در حالی که جمعیت جهان از ۵.۳ میلیارد نفر در ۲۸ سال پیش (۱۹۹۰) به بیش از ۷.۶ میلیارد نفر در حال حاضر رسیده است نمی‌توان این حقیقت را کتمان کرد که امروز در مقایسه با گذشته افراد بیشتری لذت سفر در سراسر دنیا را تجربه می‌کنند.از سال ۱۹۹۰ میلادی تاکنون مناطق آسیا، آمریکای جنوبی،‌ آفریقا و خاورمیانه بیشترین رشد را در جذب گردشگر خارجی به ثبت رسانده‌اند.

رشد بزرگ گردشگری در قرن ۲۱ زائیده افزایش محبوبیت جاذبه‌های گردشگری در مقاصد اروپایی نبوده و در عوض نتیجه رونق گردشگری در آسیا، آمریکای جنوبی،‌ آفریقا و خاورمیانه بوده است. به عنوان مثال در سال ۱۹۹۰ میلادی، منطقه آسیا-پاسیفیک تنها میزبان ۵۶.۲ میلیون توریست خارجی بود اما آمارهای سال ۲۰۱۷ در این منطقه عدد ۳۲۳.۷ میلیون نفر را نشان می‌دهند.

از نقطه نظر رشد نسبی جذب گردشگر از سال ۱۹۹۰ تاکنون هیچ کشوری به اندازه کامبوج رونق در این بخش را طی این سال‌ها تجریه نکرده است. در سال ۱۹۹۰ که کامبوج هنوز تحت سیطره خمرهای سرخ، جنگ با ویتنام و متعاقب آن ۱۰ سال اشغال بود، سالانه تنها پذیرای ۱۷۰۰۰ گردشگر بود اما حالا پس از گذشته سه دهه کشور کامبوج یکی از مقاصد اصلی سفر به جنوب شرقی آسیاست و براساس گزاش سازمان جهانی گردشگری در سال ۲۰۱۶ میزبان ۵.۰۱ میلیون توریست بوده که حاکی از رشد ۳۲۹۴۱ درصد در قیاس با آمارهای سال ۱۹۹۰ است. انتظار می‌رود این رقم در آمارهای اعلامی سال ۲۰۱۷ به ۵.۶ میلیون نفر برسد.

کشور لائوس و میانمار دو همسایه کامبوج نیز در رتبه‌های دوم و سوم بیشترین رشد گردشگری در ۲۸ سال اخیر قرار دارند. لائوس که در سال ۱۹۹۰ تنها ۱۴ هزار گردشگر داشت بر اساس آمار سال ۲۰۱۶ میزبان ۳.۳۲ میلیون توریست بوده (رشد ۲۳۷۱۴ درصدی) و شمار گردشگران میانمار نیز از ۲۱ هزار نفر در سال ۱۹۹۰ به ۲.۹ میلیون نفر (رشد ۱۳۸۰۹ درصد) افزایش یافته است.

ایران پس از کامبوج، لائوس، میانمار، آلبانی، قرقیزستان و ویتنام در رتبه هفتم  بیشترین رشد در جذب گردشگر از سال ۱۹۹۰ میلادی تاکنون قرار گرفته است و امروز ۳۲.۹ برابر بیشتر از ۲۸ سال پیش گردشگری خارجی وارد خاک ایران می‌شوند.

گرجستان، امارات، آذربایجان، قطر، مالزی، عمان، ایسلند، بلاروس، کوبا، پرو، کرواسی، آفریقای جنوبی و یونان نیز در رتبه‌های بعدی کشورهایی قرار دارند که از سال ۱۹۹۰ تاکنون بیشترین رشد را در جذب توریست خارجی به ثبت رسانده‌اند.

در سال ۱۹۹۰ کشورهایی چون مجارستان، سوئیس، پرتغال و بلژیک در میان پرگردشگرترین کشورهای جهان حضور داشتند که امروزه جای خود را به کشورهایی نظیر ژاپن، مالزی و ماکائو دادند و کشور چین که در آن زمان در رتبه دوازدهم جهان قرار داشت امروز جایگاه خود را به رتبه چهارم ارتقاء داده و تایلند نیز از رتبه هجدهم به جایگاه دهم صعود کرده است. ترکیه نیز یکی دیگر تازه واردها در میان مقاصد برتر گردشگری جهان محسوب می‌شود که در سال ۱۹۹۰ حدود ۴.۸ میلیون گردشگر داشت و امروز نزدیک به چهل میلیون نفر.

تنها سه کشور از سال ۱۹۹۰ تاکنون با کاهش شمار گردشگر رو به رو بوده‌اند؛ مجارستان که زمانی با ۲۰.۵ میلیون توریست پنجمین کشور پربازدید جهان بود، امروز با ۱۵.۵ میلیون گردشگر به رتبه پانزدهم نزول پیدا کرده است. سوئیس نیز از جایگاه ۱۱ به ۳۵ و رومانی از رتبه ۲۴ به ۷۳ نزول یافته‌اند.

از سال ۲۰۱۰ میلادی تاکنون نیز کشورهای الجزایر، زیمباوه، اردن، تونس، اوکراین، سوریه و مصر با کاهش شمار گردشگر در مقایسه با سال‌های گذشته خود رو به رو بوده‌اند و از سال ۲۰۱۵ تاکنون هم کره جنوبی، آرژانتین، ایران، بلژیک، لائوس، میانمار، عربستان سعودی، آمریکا و روسیه ریزش گردشگر داشته‌اند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اهداف مرکز

طبق اساسنامه مصوب اهداف مرکز عبارتند از : کمک به توسعه فرهنگی و اجتماعی با رویکرد مردم محور، ترویج و انسجام جمعی و گسترش اعتماد اجتماعی و وفاق ملی و تقویت زیر ساخت های توسعه اعم از انسانی، اجتماعی و زیست محیطی و گردشگری، کارآفرینی و امور جوانان و نیز ترویج مثبت اندیشی، هویت یابی و خود باوری با بهره گیری از پتانسیل های قوی و موثر مردمی و توسعه متوازن با تمسک به رهنمود های مقام معظم رهبری نظام

تماس با ما

  آدرس: تهران، خیابان آزادی، بعد از جیحون، پلاک 385، طبقه همکف
  info (@) markaztoseeh.ir
  98.21.66157830+
  98.21.66157822+
با توجه به اینکه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت فهام بوده و در قالب تفاهم نامه ای فرهنگی مدیریت و هدایت سایت توسط مرکز توسعه فرهنگی و اجتماعی استان تهران بعمل می آید .
طراحی سایت : اکسین

Please publish modules in offcanvas position.