این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

معضل پلاستیک و پرندگان مهاجر

خبرگزاری مرکزتوسعه:

 

شعار سال 2019 روزجهانی پرندگان مهاجر" برای حفاظت از پرندگان ، چاره ای برای معضل آلودگی های پلاستیکی بیندیشیم " انتخاب شده است.

تولید سالانه پلاستیک در جهان بیش از ۳۰۰ میلیون تن است. پس پلاستیک یکی از پرمصرف‌ترین مواد در دنیاست. آنچه که اغلب از نظرها دور می‌ماند این است که در مقایسه با طول عمر ۲۰ تا ۵۰۰ ساله پلاستیک، گویی تنها برای یک لحظه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متأسفانه توانایی پرواز کمکی به پرندگان نمی‌کند تا بتوانند از خطرات مواد پلاستیکی بگریزند. جوجه‌هایی که دستگاه گوارش شأن از مواد پلاستیکی پر شده و تلف شده اند، تورهای پلاستیکی ای که به دور یک جانور پیچ خورده و باعث گرفتار شدن، قطع تنفس و مرگ حیوان شده نمونه‌هایی از آسیب‌های عینی مواد پلاستیکی برای پرندگان و سایر گونه‌های حیات وحش است.

پرندگان دریایی عادت دارند در حال پرواز، سطح آب را با چشمانشان به دنبال غذا جستجو کنند. از طرفی مواد پلاستیکی یک بار مصرف از قبیل کیسه‌های پلاستیکی، نی‌های پلاستیکی و بطری‌ها روی سطح آب شناور می‌شوند و گاه از جلبک پوشیده می‌شوند، به این ترتیب قطعات پلاستیکی از لحاظ شکل و بو ظاهری می‌یابند که این پرندگان آنها را با طعمه‌هایشان اشتباه می‌گیرند. حتی گاه والدین، جوجه‌های خود را با مواد پلاستیکی تغذیه می‌کنند. و این در حالی است که جوجه‌ها به خاطر داشتن اندام‌های ابتدایی‌تر نسبت به والدینشان آسیب پذیرتر هستند.

 

برای حل معضل آلودگی محیط به مواد پلاستیکی چه باید کرد؟

 میزان استفاده از مواد پلاستیکی را کم کنیم و از جایگزین‌های دوستدار محیط زیست بهره بگیریم. و به هنگام مصرف مواد پلاستیکی و همچنین دورریختن زباله‌هایشان به روش‌های کم ضرر توجه بیشتری داشته باشیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اهداف مرکز

طبق اساسنامه مصوب اهداف مرکز عبارتند از : کمک به توسعه فرهنگی و اجتماعی با رویکرد مردم محور، ترویج و انسجام جمعی و گسترش اعتماد اجتماعی و وفاق ملی و تقویت زیر ساخت های توسعه اعم از انسانی، اجتماعی و زیست محیطی و گردشگری، کارآفرینی و امور جوانان و نیز ترویج مثبت اندیشی، هویت یابی و خود باوری با بهره گیری از پتانسیل های قوی و موثر مردمی و توسعه متوازن 

تماس با ما

  آدرس: تهران، خیابان آزادی، بعد از جیحون، پلاک 385، طبقه همکف
  info (@) markaztoseeh.ir
  98.21.66157830+
  98.21.66157822+
با توجه به اینکه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت فهام بوده و در قالب تفاهم نامه ای فرهنگی مدیریت و هدایت سایت توسط مرکز توسعه فرهنگی و اجتماعی استان تهران بعمل می آید .
طراحی سایت : اکسین

Please publish modules in offcanvas position.