این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرگزاری مرکزتوسعه:

بهاءالدین محمد بن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی در ۸ اسفند ۹۲۵ خورشیدی در شهر بعلبک لبنان چشم به جهان گشود و در ۸ شهریور ۱۰۰۰ خورشیدی در اصفهان دار فانی را وداع گفت.

مهارت شیخ بهایی در ریاضی و معماری و مهندسی هنوز هم بر سر زبان هاست. معماری مسجد امام اصفهان و مهندسی حصار نجف (ارگ شیخ بهایی) در نجف آباد اصفهان را به وی نسبت می دهند. او شاخصی برای تعیین اوقات شبانه روز از روی سایه آفتاب نیز ساخت که به اصطلاح فنی، ساعت آفتاب یا صفحه آفتابی و یا ساعت ظلی خوانده می شود. این ساعت در غرب مسجد امام در اصفهان قرار دارد.

از دیگر فعالیت های وی می توان به تقسیم آب زاینده رود به محلات اصفهان و روستاهای مجاور رودخانه اشاره کرد که بسیار دقیق و با رعایت عدالت و دقت علمی صورت گرفت و  اصل طومار آن در اصفهان موجود است.

طرح ریزی كاریز نجف آباد اصفهان از دیگر کارهایی است که به شیخ بهایی نسبت می دهند. این قنات با عنوان  قنات زرین كمر شناخته می شود و یكی از بزرگترین كاریزهای ایران است.

تعیین سمت قبله مسجد امام و خاتمه دادن به اختلاف نظرها در این مورد نیز از خدمات شیخ بهایی بود. مفتیان (بلند مرتبه‌ترین روحانیون اهل سنت) راجع به تشخیص قبله حدود ۱.۵ قرن اختلاف داشتند. 

ساخت گلخن (آتشدان) حمام شیخ بهایی، طراحی منار جنبان اصفهان و باغ چهلستون نیز از دیگر کارهایی است که به وی نسبت داده می شود.

 
 

 

خبرگزاری مرکزتوسعه:

مژده ای دل که مسیحا نفسی می‌آید

 

که ز انفاس خوشش بوی کسی می‌آید

 

از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش

 

زده‌ام فالی و فریادرسی می‌آید

حافظ

نیمه شعبان مبارک 

روابط عمومی مرکزتوسعه 

خبرگزاری مرکزتوسعه:

سیل، آتشفشان، زلزله و… پدیده‌های طبیعی کرۀ زمین هستند. هرکدام از این پدیده‌ها به طور ذاتی بحران آفرین نیستند، بلکه این خود ما انسان‌ها هستیم که با عدم رعایت مسائل گوناگون، آنها را تبدیل به بحران‌هایی عظیم و مخاطره آفرین می‌کنیم.

 در هنگام و یا بعد از یک بارندگی شدید، مقدار دبی رودخانه به سرعت افزایش یافته و در نتیجه آب از بستر عادی خود سر ریز و دشت سیلابی و مناطق اطراف را دربر می‌گیرد و از آن به عنوان سیل یاد می‌شود که این، پدیده‌ای کاملاً طبیعی است و اثرات مثبت و قابل تأملی بر روی طراوت محیط و حاصل‌خیزی خاک دارد. حال چنانچه یک سیل موجب ویرانی می‌شود و تبدیل به بلای عظیم می‌شود، مقصر اصلی آن خود ما انسان‌ها و نحوه مدیریت فضای جغرافیایی‌مان است.

برای جلوگیری از سیل کارهایی که ما می‌توانستیم انجام دهیم ولی غفلت کردیم فرهنگ سازی جدی و توسعه فرهنگ محیط زیست محور و اهمیت دادن و احترام گذاشتن به حقوق بنیادی طبیعت، ساختن بندها، حوضچه‌ها و مراکز ذخیره‌سازی آب‌های سطحی متعدد و مقاوم در اطراف شهرها و روستاهایمان و ایجاد کانال‌های مناسب (از نظر کمی و کیفی) در داخل شهرها و روستاها به جهت هدایت آب‌های سطحی حاصل از بارش به مراکز ذخیره‌سازی آب‌های سطحی بوده است.

 مبارزه جدی با پدیده‌های کوه‌خواری، رودخواری، جنگل‌خواری و زمین‌خواری (مبارزه با بیابان زایی) و توجه جدی به کاشت گونه‌های گیاهی مناسب در محدوده شهرها، روستاها و مناطق پایکوهی (به علت اینکه وجود گیاه در خاک، موجب جذب آب در خاک می‌شود و از شدت جریان آب سطحی می‌کاهد) از دیگر مواردی است که باید در نظر داشته باشیم.

 

خبرگزاری مرکزتوسعه:

برخی آثار برجسته تاریخی لرستان از جمله پل‌های کشکان،افرینه، کلهر، و پلدختر و نیز پل تاریخی گَپ، بر اثر سیلاب‌های اخیر دچار آسیب جدی شده‌اند.

 بر اثر بارش شدید باران در روزهای گذشته به آثار تاریخی لرستان خسارات زیادی وارد شد.

رانش تپه ضلع غربی قلعه فلک الافلاک  باعث آسیب جدی به این قلعه تاریخی شده است . شایسته است اقدامات لازم جهت استحکام این اثر تاریخی انجام پذیرد.

 

خبرگزاری مرکزتوسعه:

End poverty in all its forms everywhere

by 2030 ensure that all men and women, particularly the poor and the vulnerable have equal right to economic resources as well as access to basic services, ownership and control over land and other forms of property, inheritance, natural resources appropriate new technology and financial services including microfinance

توسعه پایدار از دیدگاه سازمان ملل:

"پایان دادن به فقر در هر شکلی و در هرجا"

تا سال 2030 اطمینان حاصل شود که همه مردان و زنان خصوصا فقرا و افراد آسیب پذیر حق برابر نسبت به منابع اقتصادی ، خدمات اساسی ،مالکیت، کنترل زمین، و اشکال دیگر دارایی چون ارث ، منبع طبیعی فناوری جدید و خدمات مالی  شامل اعتبارات خرد را خواهند داشت 

 

خبرگزاری مرکزتوسعه:

 

پل تاریخی کشکان در بخش چگنی بر روی رودخانه‌ای به همین نام و در مسیر راه باستانی شاپور خواست به طرهان احداث‌شده و در متون تاریخی از آن به‌عنوان «کژکی» یادشده است.

پل کشکان به دستور «ابونجم بدر ابن حسنویه» ساخته‌شده و کار ساخت آن از سال ۳۸۹ تا ۳۹۹ به مدت ۱۰ سال به طول انجامیده و هزار سال قدمت دارد.  ابونجم بدر ابن حسنویه در قرن چهارم هجری حاکم لرستان بوده که وی شیعه، دارای قدرت و ثروت فراوانی بوده است؛ این فرد هم‌زمان با آل‌بویه حاکم لرستان و منشأ بسیاری از آبادانی های لرستان بوده است.  پل کشکان نیز برای رفاه حال کاروانیان مسیر عتبات عالیات ساخته‌شده است.

استان شناسان به پل «کشکان» لقب مادر پل‌های تاریخی ایران را داده‌اند؛ این پل طولانی‌ترین و عظیم‌ترین پل در ایران محسوب می‌شود و طول آن ۳۲۵ متر و ارتفاع آن نیز ۱۵ متر بوده و از سنگ‌های بسیار حجیم و تراش‌خورده برای ساخت آن استفاده‌شده است.

بر اساس اعلام کارشناسان پل تاریخی کشکان، به دلیل عوامل طبیعی مختلف از جمله بارندگی ها، یخ زدگی ها، نفوذ آب به طاق ها و پایه های آن دچار تخریب شده است.

خبرگزاری مرکز توسعه:

حق هزاران صنعت و فن ساخته ست 

تا که مادر بر تو  مهر  انداخته ست

مولانای جان

ولادت حضرت فاطمه زهرا  ( س) و روز مادر بر تمامی مادران که از جسم و جان خود در وجود فرزند می دمند ، فرخنده ونیک باد.

روابط عمومی مرکز توسعه

خبرگزاری مرکزتوسعه:

باهم برای خدا 

در ادامه طرح با هم برای خدا بسته های غذایی بین خانواده های نیازمند و کودکان کار در محله های جنوب شهر توزیع شد . امید است با این گونه کمک ها ازمشکلات این گونه خانواده ها کاسته شود.

مرکزتوسعه فرهنگی و اجتماعی سازمان مردم نهاد حامی خانواده های نیازمند

خبرگزاری مرکز توسعه:

علی کاظمی بازیگر بااخلاق سینما و تلویزیون به مرکز توسعه پیوست .

به گزارش خبرگزاری مرکز توسعه علی کاظمی بازیگر مردمی کشورمان در دفتر مرکزی  مرکزتوسعه حضور بهم رسانده و ضمن تکمیل فرم عضویت افتخاری این مرکز به تبادل دیدگاه های خود درباره توسعه فرهنگی پرداخت. این نشست که به همت سازمان فرهنگی و هنری مرکز توسعه انجام گرفت بخش هایی از فعالیت مردمی این سازمان تشریح شد و در باره چگونگی استفاده از پتانسیل هنرمندان در راستای توسعه فرهنگی و اجتماعی با تکیه بر کودکان کار و خیابان گفت وگو شد.

 

خبرگزاری مرکز توسعه:

یکی از افتخارات مرکز توسعه فرهنگی و اجتماعی کمک به خانواده های بی بضاعت و توزیع اقلام خوراکی  در بین این آنان است . طرح همه با هم برای خدا در این راستا  صورت گرفته است ا ین مرکز امیدوار  است  با این گونه کمک ها تا حدی از مشکلات این گونه خانواده ها بکاهد.

بر اساس این طرح خانواده های کودکان کار ، زنان بی سرپرست ، خانواده های بد سرپرست و نیازمندان شناسایی شده و بسته های ارزشمند شمال مرغ ، برنج ، تن ماهی ، انواع حبوبات ، ماکارونی، رب،مواد شوینده و غیره تهیه شده و در بین نیازمندان توزیع می شود.

 

مرکز توسعه فرهنگی و اجتماعی 

 

 

اهداف مرکز

طبق اساسنامه مصوب اهداف مرکز عبارتند از : کمک به توسعه فرهنگی و اجتماعی با رویکرد مردم محور، ترویج و انسجام جمعی و گسترش اعتماد اجتماعی و وفاق ملی و تقویت زیر ساخت های توسعه اعم از انسانی، اجتماعی و زیست محیطی و گردشگری، کارآفرینی و امور جوانان و نیز ترویج مثبت اندیشی، هویت یابی و خود باوری با بهره گیری از پتانسیل های قوی و موثر مردمی و توسعه متوازن با تمسک به رهنمود های مقام معظم رهبری نظام

تماس با ما

  آدرس: تهران، خیابان آزادی، بعد از جیحون، پلاک 385، طبقه همکف
  info (@) markaztoseeh.ir
  98.21.66157830+
  98.21.66157822+
با توجه به اینکه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت فهام بوده و در قالب تفاهم نامه ای فرهنگی مدیریت و هدایت سایت توسط مرکز توسعه فرهنگی و اجتماعی استان تهران بعمل می آید .
طراحی سایت : اکسین

Please publish modules in offcanvas position.