این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شورای توسعه متوازن

  از آنجا که رشد و توسعه پايدار در هر كشور يكي از ضروريات غيرقابل انكار در دنياي امروز است. جوامع بشري با ايجاد همبستگي عمومي مي‌توانند مسير ايجاد ثبات و امنيت را هموار سازند و به تبع اين پويايي سازو كارهاي نظام‌مندي را ايجاد نمايند. در دنياي مدرن امروز بزرگترين و مهمترين نظامي كه تعاملات كلان و سياست‌گذاري‌هاي هر جامعه انساني را برعهده دارد حكومت و سيستم دولتي مي‌باشد.

در اين نظام اهداف و آرمان‌هاي از پيش تعيين شده‌اي كه منافع ملّي و بين‌المللي جامعه را در برداشته باشد در برنامه‌ريزي‌هاي خرد و كلان مدنظر قرار مي‌گيرد و مكانيزم‌هاي توليد و تسهيل روند دستيابي به وضعيت مطلوب طراحي مي‌شود. در اين ميان همكاري و هماهنگي مجموعه‌هاي پژوهشي، برنامه‌ريزي و اجرايي كه به‌صورت يك چرخه فعال مي‌توانند روند مناسبي را در توسعه نظامهاي اجتماعي ايجاد كنند، نقش مهمي را ايفا مي‌نمايد. وجود تشكيلات منظم و منسجم در برقراري ارتباط سازماني و حفظ تداوم فعاليت، نياز به بر هم كنش‌هاي متعدد اجتماعي دولت با مردم و بالعكس دارد تا بتواند با تعامل دو جانبه و شناسايي آرمان‌ها و نيازهاي اجتماعي در شرايط بهينه‌سازي پايدار قرار گرفته كه در نهايت به بستري براي رشد مادي و معنوي جامعه تبديل شود.

لذا گروه‌بندي‌هايي كه در سطح جامعه اتفاق مي‌افتد اين فرصت را براي افراد با هر نوع نگرش و منزلت اجتماعي ايجاد مي‌نمايد تا با انتخاب حوزه فعاليت خود متناسب با استعدادها و گرايش‌هاي ذهني خود محيطي كارآمد و تأثيرگذار را ايجاد نمايند تا بتواند دايره نفوذ فردي‌اش را در يك فضاي جمعي گسترش ببخشد.

از آنجايي كه همه‌ي افراد جامعه نمي‌توانند در سيستم‌هاي دولتي جذب شده و به ارائه خدمت به جامعه بپردازند. و اين كار به طور عملي و منطقي ميسر نيست بنابراين  جمهوری اسلامی ایران با رویکرد در يك جامعه مردم‌سالاری مذهبی، مرکز توسعه فرهنگی و اجتماعی جهت رفع نیازهای مردمی با ساختار سازماني خاص شکل گرفته است، اين تشكيلات به زودی  پتانسيل خاصي را ايجاد مي‌نمايد كه مي‌تواند منشاء بسياري از تحولات تأثيرگذار سياسي، فرهنگي و اقتصادي کشورباشد.

 مرکز توسعه فرهنگی و اجتماعی بامشخص وبا ایده ترویج فرهنگ ایثار و حمایت و صیانت از حریم از ایثار گری  استراتژي‌هاي راهبردی و خواست‌ ملت‌ ایران اسلامی، راه اندازی شد و امید واریم بتوانیم بعنوان یک مرکز مردم نهاد در رفع گرفتاري‌ها وتسکین آلام مردم، ارتقاء سطح زندگي و رفع فقر، حفظ محيط زيست، فراهم آوردن خدمات اساسي اجتماعي و توسعه ارتباطات گام های مؤثرتری برداریم .

ايران اسلامی با سابقه فرهنگ و تمدن كهن از دير باز شاهد نمونه‌هاي همكاري مردم در قالب تشكيلاتي بوده است. پس از ورود اسلام به كشور ما آميزه دو تفكر ايراني و اسلامي به گونه خاصي از فرهنگ تبديل شد كه ظرفيت‌هاي مختلفي را ايجاد نمود. يكي از بارزترين نمونه‌هاي اين موضوع در طول دوران تاريخ پس از اسلام تغيير رفتار انساني، گسترش معنويت و انجام كار خير بدون چشم‌داشت مادي است كه درواقع مي‌تواند اولين انگيزه فردي و گروهي براي انجام امور عام‌المنفعه و به اصطلاح امروزي حضور در يك سازمان غيردولتي با اهداف غير انتفاعي باشد.

تشكل‌هاي اوليه مردمي را در ايران شايد بتوان هيأت‌ها و مجامع مذهبي و خيريه دانست كه در دوره قبل از اسلام رواج داشته و با ورود فرهنگ ايثار محور اسلام به اوج خود رسيده است مؤسسات خيريه با پشتوانه عظيم ديني كه مبتني بر اعتماد و اعتقاد مردم است در ابتدا در مراكزي چون مساجد، تكايا تشكيل مي‌يافتند و كاملاً خودجوش و مردمي ساماندهي مي‌شدند. در حقيقت خيريه‌ها در ايران فعاليتي گسترده‌تر و تعريفي كامل‌تر از تعاريف مطرح شده در ادبيات بين‌المللي دارند. اين گونه تشكل‌ها بخش بزرگي از سازمان مردم نهاد را در ايران تشكيل مي‌دهند كه با توجه به حساسيت مردم و دولت ايران اسلامي نسبت به محروميت‌زدايي و تلاش در جهت بهبود معيشت برادر و خواهر ايماني خود، از جايگاه ويژه‌اي برخوردارند.

مجامع مذهبي و تشكل‌هايي كه در اين راستا در طول تاريخ در ايران ايجاد شده‌اند داراي كاربردهاي چندگانه‌اي بوده‌اند خود به نوعي سازمانهايي مردم نهاد محسوب مي‌شوند. اين مجموعه‌ها علاوه برانجام و مديريت مناسك مذهبي كه عموماً به صورت دسته جمعي برگزار مي‌گردد، به مباحث اجتماعي چون كمك به بهبود روابط افراد محله و شهر، ايجاد امنيت اجتماعي، امور خيريه و عام‌المنفعه و... نيز مي‌پردازند. با تطورات اجتماعي در قرون اخير در ايران گونه‌هاي ديگر تشكل‌هاي مردمي همزمان با دوران مشروطه و توسعه جريان‌هاي روشنفكري و سياسي پديدار گشت كه مجموعه‌اي از انجمن‌هاي ادبي، خيريه، حزبي ـ سياسي و علمي را در برمي‌گرفت.

اعضاء فعال مرکز

اهداف مرکز

طبق اساسنامه مصوب اهداف مرکز عبارتند از : کمک به توسعه فرهنگی و اجتماعی با رویکرد مردم محور، ترویج و انسجام جمعی و گسترش اعتماد اجتماعی و وفاق ملی و تقویت زیر ساخت های توسعه اعم از انسانی، اجتماعی و زیست محیطی و گردشگری، کارآفرینی و امور جوانان و نیز ترویج مثبت اندیشی، هویت یابی و خود باوری با بهره گیری از پتانسیل های قوی و موثر مردمی و توسعه متوازن 

تماس با ما

  آدرس: تهران، خیابان آزادی، بعد از جیحون، پلاک 385، طبقه همکف
  info (@) markaztoseeh.ir
  98.21.66157830+
  98.21.66157822+
با توجه به اینکه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت فهام بوده و در قالب تفاهم نامه ای فرهنگی مدیریت و هدایت سایت توسط مرکز توسعه فرهنگی و اجتماعی استان تهران بعمل می آید .
طراحی سایت : اکسین

Please publish modules in offcanvas position.